Новости

Є лише одна книга. Де “загубилася” легендарна бібліотека Ярослава Мудрого

Наразі невідомо, де знаходиться бібліотека стародавнього київського князя Ярослава Мудрого. Єдина оригінальна книга зберігається у муніципальній бібліотеці у Франції.

Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповіла генеральна директорка заповідника "Софія Київська" Неля Куковальська.

За дослідженнями, бібліотека могла бути розташована на південних хорах біля сходової вежі у Софії Київській. При бібліотеці був також скрипторій, в якому переписували книги й робили переклади.

“Припущень було багато різних. До мене навіть приходили ясновидці, які магічними речами намагались вияснити, де може бути бібліотека й розказували: то там, то там. Але поки все без результатів. Єдина книга, яка до нас повернулась – це факсимільна копія Реймського Євангелія, на якому присягала Анна Ярославівна, коли виходила заміж за французького короля Генріха І”, – сказала Неля Куковальська, відповідаючи на питання стосовно місцезнаходження бібліотеки.

Сама книга зберігалась у Реймській муніципальній бібліотеці (Франція). Куковальска розповіла, що бачила це Євангеліє на виставці "Святая Русь", яку провела Москва у Луврі у 2008 або 2009 році.

З її слів, тоді директор Лувра Анрі Луаретт порадив показати світу, що Русь пішла з Києва, а не Москви, й французи хотіли частину української колекції взяти на виставку, але тодішній міністр культури Василь Вовкун заявив, що "це недоречно".

“Ми не представили свою колекцію. Я сама полетіла на ту виставку, на неї мільйони людей зі всього світу приїжджали і бачили, що "Русь почалась з Москви". Це жахливо”, – резюмує Неля Куковальська.

Як росіяни намагаються привласнити Ярослава Мудрого

У 2022 році на Netflix з’явився новий сезон серіалу "Вікінги: Вальгалла". Анонсуючи серіал, творці показали кількох нових героїв, серед яких був князь Ярослав Мудрий. Але не обійшлося без помилок. Річ у тім, що правителя Київської Русі назвали правителем Північної Росії. Це викликало обурення українців, й навіть Міністерство культури дало коротке пояснення та посилання на онлайн-урок з історії України.

Нагадаємо, у 2023 році міжнародна група антропологів-студентів із проєкту Ancestral Whispers з портретною точністю відтворила зовнішність Інгігерди Олофсдоттер, також відомої як Ірина чи Анна. Це дочка шведського короля Олафа Шетконунга та друга дружина Ярослава Мудрого із династії Рюриковичів. Її образ змогли реконструювати завдяки частинам черепа, що збереглися.

Про канонізованих католицькою церквою онучок Ярослава Мудрого існують історичні легенди. Подробиці можна прочитати на РБК-Styler.