Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував Верховній Раді прийняти законопроєкт про щодо розвитку фінансової інклюзії в Україні. Він передбачає появу нового різновиду надавачів фінансових послуг – банків фінансової інклюзії.
Про це заявив голова комітету Данило Гетманцев, повідомляє РБК-Україна з посиланням на його публікацію у Facebook.
Проєкт щодо обмеженої банківської ліцензії
Наприкінці вересня НБУ представив законопроєкт №12044, який дозволить компаніям отримувати обмежену банківську ліцензію. Це дасть змогу вирішити питання доступу населення та малого бізнесу до фінансових послуг у віддалених, малонаселених територіях, у зонах, наближених до військових дій, та на звільнених територіях.
Отже, на українському фінансовому ринку з’явиться новий тип банківської установи – банк фінансової інклюзії.
Обмежена банківська ліцензія дає можливість великим роздрібним та поштовим компаніям, які мають компетенцію обслуговування великої кількості клієнтів та відділень, створити окрему юридичну особу – банк фінансової інклюзії, щоб, використовуючи наявну інфраструктуру, надавати фінансові послуги населенню та дрібному бізнесу.
За розрахунками Світового банку, рівень фінансової інклюзії – охоплення населення фінансовими послугами – в Україні у 2021 році становив 84%, що на 11 в.п. менше, ніж цільові 95%.
Водночас для забезпечення фокусу на клієнтах-фізособах та малому бізнесу банки фінансової інклюзії будуть обмежені у проведенні операцій з іншими сегментами клієнтів (середнім та великим бізнесом) та операцій на ринках капіталу. Також встановлюватимуться обмеження щодо загального обсягу кредитних коштів, які можуть надаватись одному позичальнику.
Банк для "Укрпошти"
Появою на світ законопроєкт зобов’язаний Міжнародному валютному фонду – пункт 62 Меморандуму про економічну та фінансову політику від 17 червня цього року передбачає підготовку законодавчої пропозиції щодо спеціалізованої та обмеженої банківської ліцензії, спрямованої на швидке вирішення зростаючих викликів фінансової інклюзії, використовуючи наявну інфраструктуру.
Попри те, що в законопроєкті немає ані слова про "Укрпошту", не є секретом, що він писався під "Укрпошту, щоб дати державному поштовому оператору законну можливість надавати банківські послуги. За твердженнями голови компанії Ігоря Смілянського, "Укрпошта" наразі готова стати банком фінансової інклюзії.
Не виключено, що банківську ліцензію захочуть отримати інші роздрібні компанії з розвиненою мережею, наприклад "Нова пошта" та "Розетка".