Новости

Свята в травні: чи будуть в Україні додаткові вихідні

У травні в Україні відзначають два державних та одне релігійне свято. Але через війну додаткових вихідних цього року не буде.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Кодекс законів про працю (КЗпП).

У середу, 1 травня, в Україні відзначають День праці, у неділю, 5 травня, – Великдень.

За законом мирного часу у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого. Тобто вихідним був би понеділок, 6 травня.

Крім того, у середу, 8 квітня, – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

Кабінет міністрів був би зобов’язаний перенести робочий день з вівторка, 7 травня, на суботу. Таким чином, в Україні було б п’ять вихідних днів поспіль – з суботи, 4 травня, до середи, 8 травня.

Ставлення українців до свят

За даними опитування КМІС, у 2024 році більшість населення України святкує Різдво Христове та Великдень (Пасху) як найбільш важливі свята, з відсотком у 70% та 68% відповідно.

День Незалежності України до повномасштабної війни з Росією цінували лише 37% населення, у 2023 році – 63%, а зараз – 64%. У 2013 році, до нападу Росії на Україну, це взагалі було одним з найменш популярних свят – лише 12% вважало його важливим чи улюбленим.

День захисників і захисниць України був популярним у 2021 році лише серед 29% респондентів, у 2023 році – серед 54%, а зараз, у лютому 2024 року – серед 58%.

Ставлення до Нового року за рік майже не змінилося (несуттєве зниження з 52% до 47%), але порівняно з ситуацією до вторгнення це свято спустилося з майже першого місця на п'яте.

Свята, як День Конституції України (28%) та Трійця (17%) також мають певну популярність, хоча і займають нижчі позиції у списку.

Суттєво з початку війни зменшилася також популярність Дня перемоги (з 30% до 11%) і Дня праці 1 травня (з 12% до 4%).

Вихідні під час війни

Ухвалений Верховною радою у березні 2022 року закон суттєво змінив трудове законодавство, оскільки під час воєнного стану запроваджуються обмеження прав і свобод людини та громадянина, передбачених Конституцією. Законом скасовано усі святкові дні, передбачені КЗпП.

За даними НБУ, скасування святкових днів після початку війни дещо пригальмувала падіння економіки України у 2022 році. Водночас, зараз цей фактор не є визначальним і важливим. Як повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, святкові дні, які ми не святкуємо, становлять приблизно 4,5% кількості робочих днів.