Українці можуть повернути до чверті витрачених коштів під час купівлі товарі за кордоном завдяки послузі Tax free. Вона дозволяє туристам отримати частину податку на додану вартість (ПДВ), сплаченого за покупки в інших країнах. При цьому в кожній державі діють свої відсотки.
Про те, як скористатися послугою та скільки відсотків відшкодування можна отримати, – читайте в огляді журналіста РБК-Україна Аліка Сахна.
Зміст:
-
Що таке Tax Free та скільки відсотків відшкодовують у різних країнах
-
Як працює механізм відшкодування
Що таке Tax Free та скільки відсотків відшкодовують у різних країнах
Tax free – це система, завдяки якій туристи можуть повернути частину податок на додану вартість (ПДВ, VAT), сплаченого при купівлі певних видів товарів в інших країнах. Загально економія складе від 2,5% до 25%, залежно від країни та групи товарів, яку ви купуєте. Ставка ПДВ, або VAT (value Added Tax), вказується в товарному чеку, але дізнатися цю інформацію можна ще до покупки.
Наприклад, в Польщі діє ставка в 19% при купівлі на суму від 200 злотих (близько 2120 гривень). Тобто, якщо ви купите в цій країні телефон вартістю 1000 євро, то зможете отримати назад до 19% від його суми, тобто 190 євро.
Система Tax free діє на будь-які товари особистого користування, які можна провезти в багажу, такі як одяг, декор, косметика, коштовності, техніка та інше. Єдиний виняток – пальне. Однак варто пам'ятати, що зловживати цією можливістю не варто, адже перевищення дозволеної кількості покупок може стати підставою для відмови в оформленні документів для повернення ПДВ.
Мінімальна сума чека встановлюється магазинами, як і максимальна. Зокрема, найвищі середні ставки у 20% діють в наступних країнах:
-
Марокко – 2 тис. дирхамів (190 євро).
-
Словаччина – 100 євро.
-
Франція – 100 євро.
-
Хорватія – 100 євро.
-
Австрія – 75 євро.
-
Нідерланди – 50 євро.
-
Сербія – при купівлі на суму 6 тис. динарів (50 євро).
-
Уругвай – 600 песо (13 євро).
При цьому при купівлі певної групи товарів в одній з країн ставки будуть суттєво відрізнятися. Наприклад, купуючи на суму від 100 євро в Хорватії одяг, прикраси, алкоголь та окуляри, надається 25% відшкодування. Водночас при купівлі медичних препаратів ставка складає лише 5%.
Найнижчі проценти відшкодування НДС діють у Швейцарії (8%), Сінгапурі (9%), Японії (10%) Казахстані (10%) та Лівані (11%). Повний список країн зі ставками можна подивитись на сторінці одного з глобальних операторів tax free.
Як працює механізм відшкодування
Щоб скористатися послугою, покупець має проживати поза межами Євросоюзу. Європейське податкове законодавство передбачає, що ПДВ стягується всередині країни, а при реалізації товару за межі країни (експорт), податок не застосовується. Для отримання відшкодування податку на додану вартість необхідно, щоб товар перетнув кордон в установлені терміни після покупки.
Tax free стосується лише нерезидентів країн, тобто послугою не можуть скористатися:
-
Люди з підтвердженим статусом біженця.
-
Працевлаштовані за кордоном.
-
Люди, що мають посвідку на постійне проживання.
Щоб отримати відшкодування за системою Tax free, необхідно:
-
Обрати товар: в магазинах, що підтримують систему Tax Free, зазвичай є наліпки на вітринах. Якщо такого логотипа немає, уточніть у продавця, чи доступна ця послуга.
-
Оформити чек та заповнити форму: у спеціальній формі потрібно вказати вашу адресу та паспортні дані. Документ оформлюється на ім'я однієї особи.
-
Зберегти чек: придбані товари не можна використовувати до перетину кордону, щоб митна служба могла перевірити їхній стан.
-
Валідація: при виїзді з країни потрібно пред’явити покупки, паспорт та форму Tax Free. На митниці поставлять печатку, що підтверджує вивезення товарів за кордон.
Компенсацію коштів в Україні можна отримати у відділеннях банків, які співпрацюють з компаніями, що надають послуги за системою Tax free. Наприклад, така послуга діє у Правекс-Банк, а до повномасштабного вторгнення також була доступна в Альянс Банк, де обіцяли повернення ПДВ від сумарної вартості покупок в 1500 євро та більше.
Отримати кошти за цією системою часто можна в тому ж магазині, де було придбано товар. Для цього необхідно перетнути кордон і повернутися до країни покупки, де слід пред’явити підтверджуючий документ (чек або форму Tax free) в магазині. Також слід враховувати певний проміжок часу для виплати, який іноді сягає 2-3-х місяців.
Також компенсацію надають у спеціальних пунктах обслуговування на кордоні та в аеропортах: Global Blue, Global Refund, Premier Tax Free. Такі оператори беруть комісію за свої послуги, але дозволяють клієнту обрати: отримати гроші готівкою або на картку.
Нагадаємо, скільки можна заробити на депозитах та які діють ставки українських банках у 2025 році.
При підготовці матеріалу використано дані з сайтів VisitUkraine, Global Blue, Taxfree4u, Sense Bank, Правекс-Банк, Альянс Банк та Національної скарбової адміністрації Республіки Польща.